Potápění, potápěčské kurzy
  Potápěčské základny
Potápění ChorvatskoChorvatsko - Pakoštane Potápění EgyptEgypt - Hurghada Potápění EgyptEgypt - safari Potápění BaliBali Potápění Dominikánská republikaDominikánská republika Potápění EgyptEgypt - Dahab
  Klientské centrum
Jméno:
Heslo:
   Rezervace a informace
+420 777 561 001
info@potapeni-online.cz 

 

 • NP Kornati - Borovnik
  Hloubka 0 - 90 m, doporučena kvalifikace OWD-AOWD-Nitrox-Trimix
  Poloha:
  Lokalita vzdálená 3 hodiny od Pakoštane je v severnější části národního parku Kornati. Ostrov Borovník nacházející se na Z od Kornatu je v poslední řadě kornatských ostrovů. Pak už je jen moře a Itálie.
  Popis: Stěna ostrova se tyčí 30 metrů kolmo nad hladinu a stejně tak pokračuje pod hladinu do hloubek mezi 70 až 90 m.
  Život: Díky zákazu rybolovu v NP se zde potkáváme s hejny stříbřitých ryb, chobotnicemi, langustami, většími i malinkatými ropušnicemi, macatými flabelínami a facelínami, pestrobarevnými hvězdicemi, barevnými stěnami porostlými nejrůznějšími houbami, keříky gorgonií, rournatci, kořenoústkami a dalšími. Největším lákadlem této lokality však jsou murény obecné. Kovově šedé hlavy murén trčí z děr v hloubkách mezi 8 až 30 m. Tělo mají murény zbarveny sytě žlutou barvou.
  Pozor: Lokalita vhodná pro driftové ponory, pozor na velikou hloubku!


   
 •  

   

 • PN Telaščica - Velký Garmenjak
  Hloubka 0-70 m, doporučena kvalifikace OWD-AOWD-Nitrox-Trimix
  Poloha:
  Velký Garmenjak se nachází na vnější straně PN Telaštica, na JV cípu ostrova Dugi Otok.
  Popis: Ostrov má tvar osmičky a lze na něm provést hned několik ponorů.
  Celá západní, jižní i východní část ostrova je obklopena stěnou, která začíná v 8 až 15 m a končí na různých stranách v různých hloubkách cca od 50 do 70 m. Stěna je velmi krásně porostlá spoustou barevných hub, gorgonií i nejrůznějšími sasankami a řasami. Nalezneme zde hned několik jeskyní a kaveren, třeba v místech na Z i V, kde se moře zařezává hluboko do útrob ostrova, ale i dále jižní směrem, vše od hloubky 20 m.
  Mořský život je zde opravdu bohatý. Můžeme pozorovat obrovská hejna stříbřitých ryb, mořanů, salp, zubatců a dalších. Čeká na nás také neskutečné množství černých sapínků a pestrobarevných kněžíků i ropušnic, slizounů, hlaváčů nebo hejna parmic. Snadno se dá narazit také na tresky či větší kanice. Chobotnice, murény a oranžoví polokrabi a langusty se zde vyskytují pravidelně.
  Pozor na uzavřené prostory a ztrátu orientace..


   
 •  

   

 • Pakoštane - Francesca di Rimini
  Hloubka: 38-58 m, doporučená kvalifikace AOWD-Wreck Diver-Trimix
  Historie: Nákladní loď převážející munici byla potopena v roce 1944 po bombardování spojenci, když kotvila před ostrovem Kaprija. Neví se zcela jistě, zda vetřelec útočil z hladiny nebo ze vzduchu, torpedo však prorazilo pravobok lodě, nákladový prostor a pravděpodobně vyšlo ven levobokem. Munice při útoku jen velíkou náhodou nevybouchla a tak ji můžeme dodnes pozorovat ve dvou velkých otevřených nákladových prostorech.
  Popis: Francesca leží na kýle v mírně se svažujícím bahnitém dně v hloubce 55 m, horní paluba je cca ve 40 m, z ní se vypíná kolmý stožár do necelých 30 m. Další 2 stožáry se zřítili a leží přes palubu a levobok. Vzhledem k výborné viditelnosti, lze obrysy lodě spatřit i již z 10 m. Vrak je dlouhý 60 m a na šířku má asi 12 m. Leží jakoby se potopil před chvílí. Z jedné i druhé strany lodě jsou poházená lana, sudy, granáty a miny. Na zádi je zachovalý kulomet a vstup do podpalubí. Lodní hřídel chybí, kotvy jsou spuštěné a řetězy se vinou za hranici viditelnosti.
  Život: Bývají  zde pravidelná setkání s většími druhy ryb, v dutých trubkách se ukrývají úhořovci. Po palubě se válí veliké parmice a ropušnice. Byl zde pozorován mořský ďas i žralok.
  Pozor na hloubku a deko.


   
 •  

   

 • Pakoštane - Kaprie
  Hloubka: 3-50 m, doporučená kvalifikace OWD-AOWD-Nitrox
  Poloha: Kaprije patří mezi vnější řadu šibenských ostrovů a je vzdálena tři hodiny jízdy od Pakoštane. Potápěčsky velice atraktivní je zejména její SZ výběžek.
  Popis: Na severozápadním skalnatém výběžku ostrova se nachází překrásná stěna, která se z několika metrů noří do hloubin. V horní časti se táhne do dálky přes 150 m, v dolní ještě více. Chobotnicové platíčko pod lodí pozvolna klesá do 13 m, odkud se láme do 22 m metrů a tvoří překrásný převis, který se táhne v délce několika desítek metrů. Další schod se nachází v 25 m z něhož je kolmá stěna do 55 m. V některých místech jsou vidět kaverny, které jsou však pod hranicí 40 m.
  Zajímavost: Porézní strop převisu propouští tisíce bublinek skrz chobotnicové plato a tak si při cestě zpět k lodi můžete připadat jako ve vířivce :-)
  Pozor na deko po ponoru na Francesce! Náročnější lokalita na navigaci.


   
 •  

   

 • Pakoštane - Hreben Mišine (sopka)
  Hloubka: 0 - 36 m, doporučená kvalifikace OWD-AOWD-Nitrox
  Poloha: Lokalita vzdálená cca 1 hodinu jízdy od Pakoštane směrem na jih, je viditelná již z dálky díky majáku, který upozorňuje projíždějící lodě na nebezpečnou mělčinu.
  Popis: Hreben Mišine je tajuplná lokalita, díky svému tvaru opravdu připomíná kráter vyhaslé sopky. Dokonale rovné dno porostlé posidonií se rovnoměrně svažuje směrem od majáku na Z k ostrovu Vrgada i na S směrem na Pakoštane. Když tu najednou z ničeho nic, je ve dně díra - téměř pravidelný ovál 150 m na délku a 80 m na šířku s kolmými místy převislými stěnami, táhnoucí se západním směrem. Celá lokalita je jaksi „na šikmo“. V nejmělčí horní části se tyčí stěna nad hladinu a je na ní postavený maják, dole pod majákem je maximální hloubka 11 m. Západní nejhlubší strana sopky je v 36 m a vypíná se do 23 m. Dno sopky je pokryto velmi jemným pískem.
  Z živočichů se zde setkáváme s klasickými chorvatskými obyvateli Jadranu, v noci často potkáváme chobotnice, úhořovce, skutečně veliké množství ropušnic a listorohů, langusty a až metr veliké humry!!! Setkání s pilobřichem ostnitým nejsou až tak ojedinělá (Zeus Faber).
  Pozor: Díky jemnému dnu se lokalita lehce zvíří!!!! Často je zde o několik stupňů studenější voda než v okolním moři. Oblíbené místo rybářů, v hluboké části jsou někdy k vidění sítě, pozor na zamotání…


   
 •  

   

 • Pakoštane - Kamenar
  Hloubka 7 - 90 m, doporučená kvalifikace OWD-AOWD-Nitrox-Trimix
  Popis: Skalisko jižně od ostrova Žut se vypíná ze dna Murterského moře (90 m) a končí 7 metrů pod hladinou. Horní plošinka se z JZ, J a V strany láme kolmo dolů až do 60 někde až 90 m. Stěna, místy převislá, je plná děr a prasklin, na V straně tak velkých, že se do nich vejde i potápěč. S strana plošinky posetá velikými balvany se postupně svažuje do hloubky okolo 50 m a pak se také láme a padá až na dno.
  Život: Na stěně potkáte chobotnice, langusty, hejna stříbřitých ryb, flabelíny, facelíny, hvězdnatky leopardí a tříbarevné, tritonky a další nahožábré, na skalnatých výstupcích se povalují veliké ropušnice, v dírá naleznete polokrabi a ve větších hloubkách také mníky. Občas se nám ukáže i nejstarší obyvatel skaliska půlmetrový kanic …
  Pozor na občasné proudy a velikou hloubku!!!


   
 •  

   

 • Pakoštane - Veli Babuljaši
  Hloubka: 0 - 48 m, doporučená kvalifikace OWD-AOWD-Nitrox
  Poloha:
  Veli a Mali Babuljaši jsou 2 ostrůvky nedaleko ostrova Žut.
  Popis: Samotné Malé Babuljaši vykukuje z moře pouhých několik metrů a ukrývá krásnou stěnu porostlou rohovitkami.
  Hřeben ostrůvku, který pokračuje i pod vodní hladinu východním směrem se láme do hloubky asi 48 metrů a vytváří schodovitou stěnu porostlou obrovským množstvím rudých gorgonií.
  Mořský život: Na horních platech potkáte velké množství rozličných druhů ryb a hnízdící chobotnice i úhořovce. Terasy končí v hloubkách 48 m písečným dnem, které se ztrácí do větších hloubek. Zde naleznete nepřeberné množství rohovitek. Můžeme pokračovat kolem útesu, kde se v hloubce 40 m napojíme na protilehlou téměř kolmou stěnu, kde bývají ve skalních štěrbinách k vidění langusty. Ta vás dovede zpět na terasy, které nás dovedou přímo k ostrovu.
  Pozor na velmi silné proudy, které se mohou v různých hloubkách točit a měnit směry!


   
 •  

   

 • Pakoštane - Sandela
  Hloubka: 0 - 50m, doporučená kvalifikace OWD-AOWD-Nitrox
  Poloha: Mikroostrůvek Sandela se nachází jižně od Velkého a Malého Babuljaši. Pár kamenů vyčnívajících z vody skrývá dvě nádherné stěny a chobotnicové plato.
  Popis a život: JZ strana ostrova ukrývá krásnou stěnu mezi 27 a 50 m. Na stěna se vyskytují hejna ryb, často je k vidění i pilobřich ostnitý, na písečných výstupcích u dna odpočívají máčky.
  Chobotnicové platíčko JV směrem se pozvolna svažuje až do 30 m, kde začíná padat do hlubin Sitského kanálu. Je to oblíbené hnízdiště chobotnic, sepií i mořských úhořů. Najdete tady klasické chorvatské rybky.
  Celé platíčko je z JZ strany useknuté a je tady krásně barevná členitá stěnka, jejíž dno se postupně svažuje od cca 9 m až do 25 m. Na výšku má od 5 do 15 m a je oblíbeným místem OWD potápěčů.
  S a V strana je potápěčsky nezajímavá, postupně se svažující teren je do 5 m kamenitý, pak přechází ve svah porostlý posidonií..
  Pozor: Občas se zde vyskytuje silný proud!


   
 •  

   

 • Pakoštane - Grablo Miši
  Hloubka: 1,5 - 70m, doporučená kvalifikace OWD-AOWD-Nitrox-Wreck
  Poloha: Podmořská homole uprostřed Sitského kanálu na severu Murterského moře se vypíná z hloubky 70 metrů a končí metřík pod vodní hladinou.
  Popis: Nevybójkovaná mělčina se stala osudnou menšímu parníčku na počátku minulého stolení. Zbytky vraku jsou rozesety od 2 do 45 metrů na JV straně homole. Na vrcholu kopce v hloubkách 2 – 7 m jsou první dva kusy vraku, od 9 do 15 m je pak veliká část s oknem, v jehož stínu se často schovávají hejna mořanů. Od 15 metrů dále pod tímto kusem se dostanete na svah, který je pokrytý pískem, kamennou drtí a uhlím, které se z vraku vysypalo. Cca ve 23 metrech se před vámi objeví veliké převodníkové kolo, které bývá obsypáno flabelínami a facelínami. Od kola směrem dolů na JV sjedete přes pár kamenných schodů na mírně se svažující platíčko, kde v hloubce cca 38 metrů leží komín, který se dá krásně proplavat.. Pod komínem ve 43 metrech je zapíchnutý stožár. Dál už se táhne jen holý písečný svah s uhlím a kamennou drtí.
  Pro ty, které nezajímá vrakové pole, nabízí Grablo Miši na J a JZ straně několik stěn od 1 metru hloubky a pole gorgonií ve 35 až 45 metrech.
  Mořský život je zde bohatý, mělčina je domovem chobotnic, úhořovců, sapínů, kněžíků, mořanů, zubatců, kranasů, nahožábrých plžů a dalších klasických obyvatelů Jadranského moře, na stinných místech vraku je nepřeberné množství malých pestrobarevných ropušniček. Často na dně mezi gorgoniemy můžete zahlédnout máčky skvrnité.
  Pozor: Často silný proud a rybářské sítě!!! SZ, S a SV strana lokality je méně zajimavá, velmi pozvolně se svažující plošina s Posidonií a velkými balvany.


   
 •  

   

 • Pakoštane - Dina Ricci
  Hloubka: 2 - 47 m, doporučená kvalifikace OWD-AOWD-Nitrox
  Poloha a popis: Mělčina Dina Ricci východně od stejnojmeného ostrova je přezdívaná jako skalní městečko. Jednotlivé vrstvy kamenného podloží jsou naskládány na sobě jedna po druhé a tvoří jakési „pruhy“, které jdou ze severu na jih. Tyhle skalky vytváří spoustu zákoutí, jeskyňky, průrvy a průplavy na vrcholu podmořského kopce od 10 do 2 metrů.
  Naleznete zde nejrůznější živočichy vyhřívající se na sluníčku, ale i spoustu ropušnic, ukrývajících se ve stinných zákoutích jednotlivých vrstviček skalního masivu.
  Pokud se vydáte východním směrem narazíte od hloubky 15 m na stěnku, která se Vám začne zvedat po levé straně, a hlouběji se objeví další a ještě jedna. Poslední odskok se v hloubce 35 m stáčí na sever a padá do 47 metrů kde pokračuje už jen mírně se svažující písečné platíčko. Na nejhlubší stěně je vysoký výskyt langust, jejichž tykadla nepřehlédnutelně trčí z děrované stěny.
  Živočichové: Langusty, ropušnice, chobotnice
  Ostatní strany mělčinky nejsou ve větší hloubce příliš zajímavé. Nachází se zde pozvolna se svažující kopce, které jsou porostlé posidonií, anebo úplně holé bez porostu.
  Perlička:-D Za zmínku ještě stojí, že ač je mělčina vyznačena ve všech námořních mapách, přesto se stala osudnou luxusní německé jachtě začátkem července 2009, kdy loď v ranních hodinách najela na skalisko a během několika okamžiků klesla ke dnu do cca 30 m na Z straně. První den se na lodi vystřídali 4 potápěčské báze. Druhý den už bohužel k vraku nikoho nepouštěli a třetí den byla rozbitá jachta vytažena. Nicméně ještě několik týdnu po ztroskotání potápěči nacházeli na lokalitě zbytky vraku a osobní věci posádky.
  Pozor: Občasné proudy, náročnější na navigaci.  Košara
  Hloubka: 3- 0m, doporučená kvalifikace OWD-AOWD
  U ostrůvku Košara se nechají udělat dva krásné ponory. Naleznete zde vrak motorového člunu, zbořený maják, který byl svržen do moře a krásnou stěnu, která připomíná z leteckého pohledu veliké zuby. V okolí majáku se objevují velké chobotnice. Z trávy vyčuhují obrovské kamenité homole, které jsou porostlé houbami.  Gangaro
  Hloubka: 10-40m, doporučená kvalifikace OWD-Scuba Diver-AOWD
  Ostrov Gangáro leží nedaleko Pakoštane. Podél ostrova se táhne pás trávy s velkými kameny. V tomto pásu se nachází chobotnice, hejna ryb, kraby a velké hvězdice. Pod pásem trávy se nachází stěna, která začíná ve 22m a končí ve 40m. Stěna je porostlá barevnými houbami. Jsou zde k vidění máčky a jejich vajíčka, hejna kranasů a ve větších hloubkách langusty.  Ošljak
  Hloubka: 1,5-12m, doporučená kvalifikace OWD-Scuba Diver
  Ostrůvek Ošljak je vzdálen 20 minut od pevniny. Ostrůvek tvoří skály, které klesají pod vodní hladinu. Jedna strana ostrůvku je písečná a druhá skalnatá. Na písku jsou k vidění velcí rournatci, sumýši a písečné ryby. Skalky jsou plné krabů a barevných hub. Kolem celého ostrova plavou ryby. Na travnatých plochách jsou k vidění sépie a chobotnice.  Lončarič
  Hloubka: 5-40m, doporučená kvalifikace OWD-AOWD
  Lončarič je malý ostrůvek, podél kterého se táhne stěna a pás trávy se skalkami a kameny. Své uplatnění zde najdou začátečníci i pokročilý potápěči. V mělčinách se nacházejí hvězdice, hejna ryb, chobotnice a sépie. Na stěně jsou ropušnice, langusty a barevné houby. Opět se tu nechají dělat dva druhy ponorů.  Vrtlič
  Hloubka: 5-45m, doporučená kvalifikace
  Na jižní straně ostrova je od úplné mělčiny až do 15m mírně se svažující terén s kameny vhodný pro potápěče začátečníky a od 15m začíná ne úplně kolmá stěna ve tvaru medvědí tlapy. Čtyři obrovské prsty jsou porostlé houbami a lze zde spatřit hejna ryb, langusty, vajíčka žraloka máčky a ropušnice. Vhodný pro pokročilé potápěče protože při obeplavání celé délky stěny se potápěč dostává až k limitům bezdekopmresního ponoru.  Kukuljari
  Hloubka: 3-40m, doporučená kvalifikace OWD-AOWD
  Kukuljar je malý ostrov s majákem nedaleko ostrova Murter. Na západní straně je mělko, dno klesá zvolna, je porostlé travami. Na stěně je množství ryb, ze štěrbin vyčnívají vousy několika langust. Napříč stěnou proplouvají hejna lesklých očnatců obecných (Sarpa salpa). Mezi kameny na mělčinách můžeme zahlédnout chobotnice. Na severní straně ostrova Kaprije se nachází dvouterasová stěna. Okraj první začíná už v hloubce 8-12 m a klesá do 20 m, druhá terasa pak klesá k hraně druhé stěny v hloubce 30-32 m a poté spadá kolmo do hloubky 45-55 m, na písečné dno. Stěna je u dna skosená, shromažďují se tam úhořovci mořští, pilohřbetci, a také humři. Dolní stěna je hustě porostlá houbami. Mělčí strana je převislá, moře v ní vyhloubilo jámy a štěrbiny. Pod převisy je možno vplout opatrně tak, aby nedošlo k poškození hub a korálů. Ve štěrbinách lze občas zahlédnout Scorpenidae.  poloostrov Opat - NP Kornati
  Hloubka: 5-70m, doporučená kvalifikace AOWD, Trimix
  Kolmá stěná na samém konci ostrova Kornat v NP Kornati. Díky chráněné oblasti a zákazu rybolovu jsou zde hejna ryb množství langust a chobotnic a ve větších hloubkách gorgónie.  A další...

    • Potápění Egypt - Hurghada   |   Potápění Dominikánská republika   |   Potápění Chorvatsko - Pakoštane   |   Potápění Egypt - safari   |   Potápění Bali


  Provozováno na systému: STOVKA - rezervační systém pro cestovní kanceláře